EEPROM, 512X8, 450ns, Parallel, NMOS, PDIP24, DIP-24
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | ROHM Semiconductor |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 24 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum access time | 450 ns |
| Other features | DATA RETENTION = 10 YEARS |
| Data retention time - minimum | 10 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T24 |
| length | 32 mm |
| memory density | 4096 bit |
| Memory IC Type | EEPROM |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| word count | 512 words |
| character code | 512 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| organize | 512X8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Programming voltage | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.22 mm |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | NMOS |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 15.24 mm |
| BR2804A-450 | BR2804A-250 | BR2804A-350 | BR2804A-300 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | EEPROM, 512X8, 450ns, Parallel, NMOS, PDIP24, DIP-24 | EEPROM, 512X8, 250ns, Parallel, NMOS, PDIP24, DIP-24 | EEPROM, 512X8, 350ns, Parallel, NMOS, PDIP24, DIP-24 | EEPROM, 512X8, 300ns, Parallel, NMOS, PDIP24, DIP-24 |
| Maker | ROHM Semiconductor | ROHM Semiconductor | ROHM Semiconductor | ROHM Semiconductor |
| Parts packaging code | DIP | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, | DIP, | DIP, | DIP, |
| Contacts | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum access time | 450 ns | 250 ns | 350 ns | 300 ns |
| Other features | DATA RETENTION = 10 YEARS | DATA RETENTION = 10 YEARS | DATA RETENTION = 10 YEARS | DATA RETENTION = 10 YEARS |
| Data retention time - minimum | 10 | 10 | 10 | 10 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T24 | R-PDIP-T24 | R-PDIP-T24 | R-PDIP-T24 |
| length | 32 mm | 32 mm | 32 mm | 32 mm |
| memory density | 4096 bit | 4096 bit | 4096 bit | 4096 bit |
| Memory IC Type | EEPROM | EEPROM | EEPROM | EEPROM |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 24 | 24 | 24 | 24 |
| word count | 512 words | 512 words | 512 words | 512 words |
| character code | 512 | 512 | 512 | 512 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| organize | 512X8 | 512X8 | 512X8 | 512X8 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Programming voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.22 mm | 4.22 mm | 4.22 mm | 4.22 mm |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| technology | NMOS | NMOS | NMOS | NMOS |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm |