CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, SOLID POLYMER, POLARIZED, 20V, 15uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SANYO |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ESR MEASURED AT 100KHZ-300KHZ |
| capacitance | 15 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| diameter | 6.3 mm |
| dielectric materials | ALUMINUM (SOLID POLYMER) |
| ESR | 90 mΩ |
| leakage current | 0.006 mA |
| length | 7.8 mm |
| Manufacturer's serial number | SA |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| Package form | Radial |
| method of packing | Bulk |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 20 V |
| ripple current | 15 mA |
| series | SA(20V) |
| surface mount | NO |
| Delta tangent | 0.06 |
| Terminal pitch | 2.5 mm |
| Terminal shape | WIRE |

| 20SA15M | 16SA1000M | 6SA150M | 16SA150M | 6SA2200M | 16SA33M | 20SA100M | 6SA47M | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, SOLID POLYMER, POLARIZED, 20V, 15uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, SOLID POLYMER, POLARIZED, 16V, 1000uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, SOLID POLYMER, POLARIZED, 6.3V, 150uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 150uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, SOLID POLYMER, POLARIZED, 6.3V, 2200uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, SOLID POLYMER, POLARIZED, 16V, 33uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, SOLID POLYMER, POLARIZED, 20V, 100uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, SOLID POLYMER, POLARIZED, 6.3V, 47uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | ESR MEASURED AT 100KHZ-300KHZ | ESR MEASURED AT 100KHZ-300KHZ | ESR MEASURED AT 100KHZ-300KHZ | ESR MEASURED AT 100KHZ-300KHZ | ESR MEASURED AT 100KHZ-300KHZ | ESR MEASURED AT 100KHZ-300KHZ | ESR MEASURED AT 100KHZ-300KHZ | ESR MEASURED AT 100KHZ-300KHZ |
| capacitance | 15 µF | 1000 µF | 150 µF | 150 µF | 2200 µF | 33 µF | 100 µF | 47 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| dielectric materials | ALUMINUM (SOLID POLYMER) | ALUMINUM (SOLID POLYMER) | ALUMINUM (SOLID POLYMER) | ALUMINUM (SOLID POLYMER) | ALUMINUM (SOLID POLYMER) | ALUMINUM (SOLID POLYMER) | ALUMINUM (SOLID POLYMER) | ALUMINUM (SOLID POLYMER) |
| ESR | 90 mΩ | 15 mΩ | 30 mΩ | 28 mΩ | 15 mΩ | 70 mΩ | 30 mΩ | 60 mΩ |
| leakage current | 0.006 mA | 0.64 mA | 0.0189 mA | 0.048 mA | 0.5544 mA | 0.01056 mA | 0.04 mA | 0.00592 mA |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE |
| polarity | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 20 V | 16 V | 6.3 V | 16 V | 6.3 V | 16 V | 20 V | 6.3 V |
| ripple current | 15 mA | 121.88 mA | 34.75 mA | 40.75 mA | 121.88 mA | 17.13 mA | 40.13 mA | 17.88 mA |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Delta tangent | 0.06 | 0.09 | 0.07 | 0.06 | 0.13 | 0.06 | 0.06 | 0.07 |
| Terminal shape | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |
| Manufacturer's serial number | SA | SA | SA | - | SA | SA | SA | SA |