EEPROM, 32KX8, 90ns, Parallel, CMOS, CDFP28, CERAMIC, FP-28
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Xicor Inc. |
| package instruction | CERAMIC, FP-28 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum access time | 90 ns |
| JESD-30 code | R-CDFP-F28 |
| length | 18.288 mm |
| memory density | 262144 bit |
| Memory IC Type | EEPROM |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| word count | 32768 words |
| character code | 32000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 32KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Programming voltage | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.3 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |