1A SWITCHING CONTROLLER, 215kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO24, PLASTIC, MS-013AD, SOIC-24
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Rochester Electronics |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | PLASTIC, MS-013AD, SOIC-24 |
| Contacts | 24 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | VOLTAGE-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 13.2 V |
| Minimum input voltage | 10.8 V |
| Nominal input voltage | 12 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 15.4 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Maximum output current | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 240 |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | PUSH-PULL |
| Maximum switching frequency | 215 kHz |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.5 mm |




