Decoder/Driver, S Series, Inverted Output, TTL, CDIP16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Signetics |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| series | S |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Load capacitance (CL) | 15 pF |
| Logic integrated circuit type | OTHER DECODER/DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.02 A |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output polarity | INVERTED |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum supply current (ICC) | 74 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 12 ns |
| propagation delay (tpd) | 12 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |