Flash PLD, 15ns, 128-Cell, CMOS, PQFP160
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Cypress Semiconductor |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Other features | NO |
| In-system programmable | NO |
| JESD-30 code | S-PQFP-G160 |
| JESD-609 code | e0 |
| JTAG BST | NO |
| Number of macro cells | 128 |
| Number of terminals | 160 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP160,1.2SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Programmable logic type | FLASH PLD |
| propagation delay | 15 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.635 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |





| CY7C375-15NC | CY7C375-20NC | CY7C375-12NC | CY7C375-20GMB | CY7C375-15GMB | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Flash PLD, 15ns, 128-Cell, CMOS, PQFP160 | Flash PLD, 20ns, 128-Cell, CMOS, PQFP160 | Flash PLD, 12ns, 128-Cell, CMOS, PQFP160 | Flash PLD, 20ns, 128-Cell, CMOS, CPGA160 | Flash PLD, 15ns, 128-Cell, CMOS, CPGA160 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Cypress Semiconductor | Cypress Semiconductor | Cypress Semiconductor | Cypress Semiconductor | Cypress Semiconductor |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant |
| Other features | NO | NO | NO | NO | NO |
| In-system programmable | NO | NO | NO | NO | NO |
| JESD-30 code | S-PQFP-G160 | S-PQFP-G160 | S-PQFP-G160 | S-XPGA-P160 | S-XPGA-P160 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| JTAG BST | NO | NO | NO | NO | NO |
| Number of macro cells | 128 | 128 | 128 | 128 | 128 |
| Number of terminals | 160 | 160 | 160 | 160 | 160 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | CERAMIC |
| encapsulated code | QFP | QFP | QFP | PGA | PGA |
| Encapsulate equivalent code | QFP160,1.2SQ | QFP160,1.2SQ | QFP160,1.2SQ | PGA160M,15X15 | PGA160M,15X15 |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK | GRID ARRAY | GRID ARRAY |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Programmable logic type | FLASH PLD | FLASH PLD | FLASH PLD | FLASH PLD | FLASH PLD |
| propagation delay | 15 ns | 20 ns | 12 ns | 20 ns | 15 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | PIN/PEG | PIN/PEG |
| Terminal pitch | 0.635 mm | 0.635 mm | 0.635 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | QUAD | PERPENDICULAR | PERPENDICULAR |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |