CAPACITOR, MICA, 300V, 0.00056uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | CDE [ CORNELL DUBILIER ELECTRONICS ] |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.00056 µF |
| Capacitor type | MICA CAPACITOR |
| dielectric materials | MICA |
| Manufacturer's serial number | D73 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 300 V |
| surface mount | NO |
| Temperature Coefficient | 0/+70ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal shape | WIRE |



| D73FC561JO3 | D73FC621JO3 | |
|---|---|---|
| Description | CAPACITOR, MICA, 300V, 0.00056uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, MICA, 300V, 0.00062uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED |
| Maker | CDE [ CORNELL DUBILIER ELECTRONICS ] | CDE [ CORNELL DUBILIER ELECTRONICS ] |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| capacitance | 0.00056 µF | 0.00062 µF |
| Capacitor type | MICA CAPACITOR | MICA CAPACITOR |
| dielectric materials | MICA | MICA |
| Manufacturer's serial number | D73 | D73 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 5% | 5% |
| Number of terminals | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| positive tolerance | 5% | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 300 V | 300 V |
| surface mount | NO | NO |
| Temperature Coefficient | 0/+70ppm/Cel ppm/°C | 0/+70ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal shape | WIRE | WIRE |