TRANSISTOR,BJT,PNP,250V V(BR)CEO,200MA I(C),TO-39
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SEMELAB |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Maximum collector current (IC) | 0.2 A |
| Configuration | Single |
| Minimum DC current gain (hFE) | 40 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Polarity/channel type | PNP |
| Maximum power dissipation(Abs) | 0.8 W |
| surface mount | NO |
| Nominal transition frequency (fT) | 80 MHz |
| BFQ36 | BFR99A | |
|---|---|---|
| Description | TRANSISTOR,BJT,PNP,250V V(BR)CEO,200MA I(C),TO-39 | TRANSISTOR,BJT,PNP,50MA I(C),TO-72 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant |
| Maximum collector current (IC) | 0.2 A | 0.05 A |
| Configuration | Single | Single |
| Minimum DC current gain (hFE) | 40 | 25 |
| Maximum operating temperature | 175 °C | 200 °C |
| Polarity/channel type | PNP | PNP |
| Maximum power dissipation(Abs) | 0.8 W | 0.36 W |
| surface mount | NO | NO |
| Nominal transition frequency (fT) | 80 MHz | 1400 MHz |