Rectangular Power Connector, 4 Contact(s), Female, Crimp Terminal, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Leoco USA Corp |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | COMPATIBLE CONTACT: 5312TCB0000 |
| subject depth | 0.969 inch |
| body length | 0.406 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | RECTANGULAR POWER CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN |
| Contact completed and terminated | TIN |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | BRASS |
| Contact resistance | 40 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V |
| empty shell | YES |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 500000000 Ω |
| Insulator color | NATURAL |
| insulator material | NYLON |
| MIL compliance | NO |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | POLARIZED LCK |
| Installation option 2 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | CABLE |
| Number of connectors | ONE |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Rated current (signal) | 7 A |
| Guideline | CSA, UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell material | NYLON |
| Terminal length | |
| Termination type | CRIMP |
| Total number of contacts | 4 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| 5300S04F000 | 5300S03F000 | 5300S02M000 | 5300S04F0A0 | 5300S02F000 | 5300S03M000 | 5300S06M000 | 5300S06F000 | 5300S04M0A0 | 5300S04M000 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectangular Power Connector, 4 Contact(s), Female, Crimp Terminal, Receptacle | Rectangular Power Connector, 3 Contact(s), Female, Crimp Terminal, Receptacle | Rectangular Power Connector, 2 Contact(s), Male, Crimp Terminal, Plug | Rectangular Power Connector, 4 Contact(s), Female, Crimp Terminal, Receptacle | Rectangular Power Connector, 2 Contact(s), Female, Crimp Terminal, Receptacle | Rectangular Power Connector, 3 Contact(s), Male, Crimp Terminal, Plug | Rectangular Power Connector, 6 Contact(s), Male, Crimp Terminal, Plug | Rectangular Power Connector, 6 Contact(s), Female, Crimp Terminal, Receptacle | Rectangular Power Connector, 4 Contact(s), Male, Crimp Terminal, Plug | Rectangular Power Connector, 4 Contact(s), Male, Plug |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | COMPATIBLE CONTACT: 5312TCB0000 | COMPATIBLE CONTACT: 5312TCB0000 | COMPATIBLE CONTACT: 5311TCB0000 | COMPATIBLE CONTACT: 5312TCB0000 | COMPATIBLE CONTACT: 5312TCB0000 | COMPATIBLE CONTACT: 5311TCB0000 | COMPATIBLE CONTACT: 5311TCB0000 | COMPATIBLE CONTACT: 5312TCB0000 | COMPATIBLE CONTACT: 5311TCB0000 | COMPATIBLE CONTACT: 5311TCB0000 |
| subject depth | 0.969 inch | 0.984 inch | 0.984 inch | 0.969 inch | 0.961 inch | 0.984 inch | 0.984 inch | 0.969 inch | 0.984 inch | 0.984 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | PLUG | RECEPTACLE | RECEPTACLE | PLUG | PLUG | RECEPTACLE | PLUG | PLUG |
| Connector type | RECTANGULAR POWER CONNECTOR | RECTANGULAR POWER CONNECTOR | RECTANGULAR POWER CONNECTOR | RECTANGULAR POWER CONNECTOR | RECTANGULAR POWER CONNECTOR | RECTANGULAR POWER CONNECTOR | RECTANGULAR POWER CONNECTOR | RECTANGULAR POWER CONNECTOR | RECTANGULAR POWER CONNECTOR | RECTANGULAR POWER CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | MALE | FEMALE | FEMALE | MALE | MALE | FEMALE | MALE | MALE |
| DIN compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| empty shell | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Filter function | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Insulation resistance | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω |
| insulator material | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON |
| MIL compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Mixed contacts | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Installation option 1 | POLARIZED LCK | POLARIZED LCK | LATCH | POLARIZED LCK | POLARIZED LCK | LATCH | LOCKING | LOCKING | LATCH | LOCKING MECH |
| Installation option 2 | LOCKING | LOCKING | LATCHING | LOCKING | LOCKING | LATCHING | LATCH | LATCH | LATCHING | LOCKING |
| Installation type | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| Guideline | CSA, UL | UL, CSA | CSA, UL | CSA, UL | CSA, UL | CSA, UL | UL | UL | CSA, UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Shell material | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON |
| Total number of contacts | 4 | 3 | 2 | 4 | 2 | 3 | 6 | 6 | 4 | 4 |
| UL Flammability Code | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 |
| Maker | Leoco USA Corp | - | Leoco USA Corp | Leoco USA Corp | Leoco USA Corp | Leoco USA Corp | Leoco USA Corp | Leoco USA Corp | Leoco USA Corp | Leoco USA Corp |
| body length | 0.406 inch | 0.583 inch | 0.406 inch | 0.76 inch | 0.406 inch | 0.583 inch | - | 0.583 inch | 0.76 inch | 0.406 inch |
| Contact to complete cooperation | SN | SN | SN | SN | SN | SN | - | - | SN | - |
| Contact completed and terminated | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | - | - | TIN | - |
| Contact material | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | - | - | BRASS | - |
| Contact resistance | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 40 mΩ | - |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | - | - | RND PIN-SKT | - |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | - |
| Insulator color | NATURAL | NATURAL | NATURAL | NATURAL | NATURAL | NATURAL | - | - | NATURAL | NATURAL |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | - | - | STRAIGHT | - |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | - | - | ONE | - |
| Rated current (signal) | 7 A | 7 A | 7 A | 7 A | 7 A | 7 A | 7 A | 7 A | 7 A | - |
| Termination type | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP | - |