Rectangular Power Connector, 2 Contact(s), Female, Press Fit Terminal, Receptacle,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Molex |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | TRAY PACKAGING |
| Board mount options | PEG |
| body width | 0.476 inch |
| subject depth | 0.5 inch |
| body length | 0.435 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | RECTANGULAR POWER CONNECTOR |
| Contact arrangement | S0P2 |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| Contact resistance | 0.5 mΩ |
| Contact style | BLADE PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 2500VAC V |
| Durability | 100 Cycles |
| empty shell | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | 6.672 N |
| Insulation resistance | 20000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED THERMOPLASTIC |
| MIL compliance | NO |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Plating thickness | 30u inch |
| Guideline | CSA, UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell material | GLASS FILLED POLYETHYLENE |
| Terminal length | 0.135 inch |
| Termination type | PRESS FIT |
| Total number of contacts | 2 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Evacuation force-minimum value | 2.224 N |


| 87680-8001 | 87680-8002 | |
|---|---|---|
| Description | Rectangular Power Connector, 2 Contact(s), Female, Press Fit Terminal, Receptacle, | Rectangular Power Connector, 4 Contact(s), Female, Press Fit Terminal, Receptacle |
| Maker | Molex | Molex |
| Reach Compliance Code | compliant | unknown |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | RECTANGULAR POWER CONNECTOR | RECTANGULAR POWER CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED | GOLD (30) OVER NICKEL |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE |
| DIN compliance | NO | NO |
| empty shell | NO | NO |
| Filter function | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO |
| MIL compliance | NO | NO |
| Mixed contacts | NO | NO |
| Installation type | BOARD | BOARD |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Shell material | GLASS FILLED POLYETHYLENE | GLASS FILLED POLYETHYLENE |
| Termination type | PRESS FIT | PRESS FIT |
| Total number of contacts | 2 | 4 |
| UL Flammability Code | 94V-0 | 94V-0 |