2.3A, 20V, 0.25ohm, 2 CHANNEL, P-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SEPARATE, 2 ELEMENTS |
| Minimum drain-source breakdown voltage | 20 V |
| Maximum drain current (Abs) (ID) | 2.3 A |
| Maximum drain current (ID) | 2.3 A |
| Maximum drain-source on-resistance | 0.25 Ω |
| FET technology | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| Number of components | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Operating mode | ENHANCEMENT MODE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Polarity/channel type | P-CHANNEL |
| Maximum power dissipation(Abs) | 2 W |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Transistor component materials | SILICON |