IC 16K X 4 STANDARD SRAM, 20 ns, PDSO24, 0.300 INCH, SLIM, PLASTIC, SOJ-24, Static RAM
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOJ |
| package instruction | SOJ, |
| Contacts | 24 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum access time | 20 ns |
| JESD-30 code | R-PDSO-J24 |
| length | 15.367 mm |
| memory density | 65536 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| word count | 16384 words |
| character code | 16000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 16KX4 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Exportable | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOJ |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.683 mm |
| Minimum standby current | 2 V |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.5 mm |
| NMS64X4LVM20 | NMS64X4LVM35 | NMS64X4LVN20 | NMS64X4LVM15 | NMS64X4LVN15 | NMS64X4LVN35 | NMS64X4LVN25 | NMS64X4LVM25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC 16K X 4 STANDARD SRAM, 20 ns, PDSO24, 0.300 INCH, SLIM, PLASTIC, SOJ-24, Static RAM | 16KX4 STANDARD SRAM, 35ns, PDSO24, 0.300 INCH, SLIM, PLASTIC, SOJ-24 | 16KX4 STANDARD SRAM, 20ns, PDIP22, 0.300 INCH, SLIM, PLASTIC, DIP-22 | IC 16K X 4 STANDARD SRAM, 15 ns, PDSO24, 0.300 INCH, SLIM, PLASTIC, SOJ-24, Static RAM | IC 16K X 4 STANDARD SRAM, 15 ns, PDIP22, 0.300 INCH, SLIM, PLASTIC, DIP-22, Static RAM | 16KX4 STANDARD SRAM, 35ns, PDIP22, 0.300 INCH, SLIM, PLASTIC, DIP-22 | 16KX4 STANDARD SRAM, 25ns, PDIP22, 0.300 INCH, SLIM, PLASTIC, DIP-22 | 16KX4 STANDARD SRAM, 25ns, PDSO24, 0.300 INCH, SLIM, PLASTIC, SOJ-24 |
| Parts packaging code | SOJ | SOJ | DIP | SOJ | DIP | DIP | DIP | SOJ |
| package instruction | SOJ, | SOJ, | DIP, | SOJ, | DIP, | DIP, | DIP, | SOJ, |
| Contacts | 24 | 24 | 22 | 24 | 22 | 22 | 22 | 24 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum access time | 20 ns | 35 ns | 20 ns | 15 ns | 15 ns | 35 ns | 25 ns | 25 ns |
| JESD-30 code | R-PDSO-J24 | R-PDSO-J24 | R-PDIP-T22 | R-PDSO-J24 | R-PDIP-T22 | R-PDIP-T22 | R-PDIP-T22 | R-PDSO-J24 |
| length | 15.367 mm | 15.367 mm | 27.69 mm | 15.367 mm | 27.69 mm | 27.69 mm | 27.69 mm | 15.367 mm |
| memory density | 65536 bit | 65536 bit | 65536 bit | 65536 bit | 65536 bit | 65536 bit | 65536 bit | 65536 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM |
| memory width | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 24 | 24 | 22 | 24 | 22 | 22 | 22 | 24 |
| word count | 16384 words | 16384 words | 16384 words | 16384 words | 16384 words | 16384 words | 16384 words | 16384 words |
| character code | 16000 | 16000 | 16000 | 16000 | 16000 | 16000 | 16000 | 16000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| organize | 16KX4 | 16KX4 | 16KX4 | 16KX4 | 16KX4 | 16KX4 | 16KX4 | 16KX4 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Exportable | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOJ | SOJ | DIP | SOJ | DIP | DIP | DIP | SOJ |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.683 mm | 3.683 mm | 3.48 mm | 3.683 mm | 3.48 mm | 3.48 mm | 3.48 mm | 3.683 mm |
| Minimum standby current | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | YES | YES | NO | YES | NO | NO | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | J BEND | J BEND | THROUGH-HOLE | J BEND | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.62 mm | 7.5 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.5 mm |
| Maker | Texas Instruments | - | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |