3.3V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.6V DROPOUT, PBGA6, MICRO, SMD-6
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | BGA |
| package instruction | FBGA, BGA6,2X3,20 |
| Contacts | 6 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Adjustability | FIXED |
| Maximum drop-back voltage 1 | 0.6 V |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.3 V |
| Maximum absolute input voltage | 26 V |
| Maximum input voltage | 26 V |
| Minimum input voltage | 4 V |
| JESD-30 code | R-PBGA-B6 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 1.717 mm |
| Maximum grid adjustment rate | 0.033% |
| Maximum load regulation | 0.05% |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 6 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C |
| Working temperature TJ-Min | -40 °C |
| Maximum output current 1 | 0.1 A |
| Maximum output voltage 1 | 3.63 V |
| Minimum output voltage 1 | 2.97 V |
| Nominal output voltage 1 | 3.3 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | FBGA |
| Encapsulate equivalent code | BGA6,2X3,20 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | GRID ARRAY, FINE PITCH |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| Maximum voltage tolerance | 10% |
| width | 0.955 mm |
| LM2931IBP-3.3 | LM2931CSX/NOPB | LM2931SX-5.0 | LM2931IBP-5.0/NOPB | |
|---|---|---|---|---|
| Description | 3.3V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.6V DROPOUT, PBGA6, MICRO, SMD-6 | 3 V-24V ADJUSTABLE POSITIVE LDO REGULATOR, 0.6V DROPOUT, PSSO5, ROHS COMPLIANT, TO-263, 5 PIN | 5V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.6V DROPOUT, PSSO3, TO-263, 3 PIN | 5V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.6V DROPOUT, PBGA6, MICRO, SMD-6 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | conform to | incompatible | conform to |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | FBGA, BGA6,2X3,20 | TO-263, SMSIP5H,.6,67TB | TO-263, SMSIP3H,.55TB | FBGA, |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum drop-back voltage 1 | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V |
| JESD-30 code | R-PBGA-B6 | R-PSSO-G5 | R-PSSO-G3 | R-PBGA-B6 |
| length | 1.717 mm | 10.16 mm | 10.16 mm | 1.717 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 | 3 | 3 | 1 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 6 | 5 | 3 | 6 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Working temperature TJ-Min | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Maximum output current 1 | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A |
| Maximum output voltage 1 | 3.63 V | 24 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum output voltage 1 | 2.97 V | 3 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | FBGA | TO-263 | TO-263 | FBGA |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | GRID ARRAY, FINE PITCH | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | GRID ARRAY, FINE PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 245 | 235 | 260 |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Terminal form | BALL | GULL WING | GULL WING | BALL |
| Terminal pitch | 0.5 mm | 1.7 mm | 2.54 mm | 0.5 mm |
| Terminal location | BOTTOM | SINGLE | SINGLE | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 | 30 | 30 | NOT SPECIFIED |
| width | 0.955 mm | 8.635 mm | 8.635 mm | 0.955 mm |
| Is it lead-free? | Contains lead | Lead free | - | Lead free |
| Parts packaging code | BGA | D2PAK | - | BGA |
| Contacts | 6 | 4 | - | 6 |
| Adjustability | FIXED | ADJUSTABLE | FIXED | - |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.3 V | 0.3 V | 0.3 V | - |
| Maximum input voltage | 26 V | - | 26 V | 26 V |
| Minimum input voltage | 4 V | - | 6 V | 6 V |
| JESD-609 code | e0 | e3 | e0 | - |
| Output times | 1 | 1 | 1 | - |
| Nominal output voltage 1 | 3.3 V | - | 5 V | 5 V |
| Encapsulate equivalent code | BGA6,2X3,20 | SMSIP5H,.6,67TB | SMSIP3H,.55TB | - |
| method of packing | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | - |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn63Pb37) | Matte Tin (Sn) | Tin/Lead (Sn85Pb15) | - |