Read Channel, BICMOS, PQFP80, 20 X 14 MM, 2.71 MM HEIGHT, PLASTIC, QFP-80
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | VTC Inc. |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | QFP, |
| Contacts | 80 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Interface integrated circuit type | READ CHANNEL |
| JESD-30 code | R-PQFP-G80 |
| length | 20 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 80 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.4 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BICMOS |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 14 mm |



