
0.5A, 55V, 7 CHANNEL, NPN, Si, POWER TRANSISTOR, PLASTIC, DIP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | IN-LINE, R-PDIP-T16 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | LOGIC LEVEL COMPATIBLE |
| Maximum collector current (IC) | 0.5 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 55 V |
| Configuration | COMPLEX |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e3 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of components | 7 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Polarity/channel type | NPN |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |
| VCEsat-Max | 1.6 V |
| DS2003CN/NOPB | DS2003TN | DS2003CM/NOPB | DS2003CMX/NOPB | DS2003TM/NOPB | DS2003TMX/NOPB | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 0.5A, 55V, 7 CHANNEL, NPN, Si, POWER TRANSISTOR, PLASTIC, DIP-16 | 0.5A, 55V, 7 CHANNEL, NPN, Si, POWER TRANSISTOR, PLASTIC, DIP-16 | High Current/Voltage Darlington Driver 16-SOIC -40 to 85 | High Current/Voltage Darlington Driver 16-SOIC -40 to 85 | High Current/Voltage Darlington Driver 16-SOIC -40 to 125 | High Current/Voltage Darlington Driver 16-SOIC -40 to 125 |
| Is it Rohs certified? | conform to | incompatible | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | IN-LINE, R-PDIP-T16 | IN-LINE, R-PDIP-T16 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G16 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G16 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G16 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G16 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Maker | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP | - | SOIC | SOIC | - | DIP |
| Contacts | 16 | - | 16 | 16 | - | 16 |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 |
| Brand Name | - | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |