IC,COUNTER,UP,DECADE,CMOS,DIP,16PIN,CERAMIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | NXP |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Counting direction | UP |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Load/preset input | YES |
| Logic integrated circuit type | DECADE COUNTER |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 2000000 Hz |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5/15 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| MC14017BALD | MC14017BCLD | MC14017BALDS | MC14017BALS | |
|---|---|---|---|---|
| Description | IC,COUNTER,UP,DECADE,CMOS,DIP,16PIN,CERAMIC | IC,COUNTER,UP,DECADE,CMOS,DIP,16PIN,CERAMIC | IC,COUNTER,UP,DECADE,CMOS,DIP,16PIN,CERAMIC | IC,COUNTER,UP,DECADE,CMOS,DIP,16PIN,CERAMIC |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | NXP | NXP | NXP | NXP |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Counting direction | UP | UP | UP | UP |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 | R-XDIP-T16 | R-XDIP-T16 | R-XDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Load/preset input | YES | YES | YES | NO |
| Logic integrated circuit type | DECADE COUNTER | DECADE COUNTER | DECADE COUNTER | DECADE COUNTER |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 2000000 Hz | 2000000 Hz | 2000000 Hz | 2000000 Hz |
| Operating mode | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 85 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -40 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | 5/15 V | 5/15 V | 5/15 V | 5/15 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | INDUSTRIAL | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |