IC,LOGIC GATE,QUAD 2-INPUT NAND,STD-TTL,DIP,14PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Factory Lead Time | 1 week |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| Logic integrated circuit type | NAND GATE |
| MaximumI(ol) | 0.08 A |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 54 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 22 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| 7439PC | 7439FC | |
|---|---|---|
| Description | IC,LOGIC GATE,QUAD 2-INPUT NAND,STD-TTL,DIP,14PIN,PLASTIC | IC,LOGIC GATE,QUAD 2-INPUT NAND,STD-TTL,FP,14PIN,CERAMIC |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 | DFP, FL14,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 | R-XDFP-F14 |
| JESD-609 code | e0 | e0 |
| Logic integrated circuit type | NAND GATE | NAND GATE |
| MaximumI(ol) | 0.08 A | 0.08 A |
| Number of terminals | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C |
| Output characteristics | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP | DFP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 | FL14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | FLATPACK |
| power supply | 5 V | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 54 mA | 54 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 22 ns | 22 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO | NO |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES |
| technology | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | FLAT |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |