QUAD LINE DRIVER, CDFP16, CERAMIC, DFP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DFP |
| package instruction | DFP, FL16,.3 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 4 |
| High level input current maximum value | 0.00001 A |
| Input properties | STANDARD |
| Interface integrated circuit type | LINE DRIVER |
| Interface standards | IEEE 1596.3 |
| JESD-30 code | R-GDFP-F16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Minimum output swing | 0.25 V |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DFP |
| Encapsulate equivalent code | FL16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | |
| Filter level | MIL-PRF-38535 Class Q |
| Maximum seat height | 2.032 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| total dose | 100k Rad(Si) V |
| maximum transmission delay | 5 ns |
| width | 6.35 mm |