IC IC,LOGIC MUX,DUAL,4-INPUT,ALS-TTL,DIP,16PIN,CERAMIC, Multiplexer/Demultiplexer
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 |
| Logic integrated circuit type | MULTIPLEXER |
| Number of functions | 2 |
| Number of entries | 4 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |