IC,BUS TRANSCEIVER,SINGLE,8-BIT,HC-CMOS,SOP,20PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, SOP20,.4 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Control type | INDEPENDENT CONTROL |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 |
| MaximumI(ol) | 0.0078 A |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | INVERTED |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | 5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 26 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| SN74HC620DW | SN54HC623J | SN74HC620N | |
|---|---|---|---|
| Description | IC,BUS TRANSCEIVER,SINGLE,8-BIT,HC-CMOS,SOP,20PIN,PLASTIC | HC/UH SERIES, 8-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, CDIP20, 0.300 INCH, CERAMIC, DIP-20 | IC,BUS TRANSCEIVER,SINGLE,8-BIT,HC-CMOS,DIP,20PIN,PLASTIC |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, SOP20,.4 | DIP, DIP20,.3 | DIP, DIP20,.3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | unknown | not_compliant |
| Control type | INDEPENDENT CONTROL | INDEPENDENT CONTROL | INDEPENDENT CONTROL |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 | R-GDIP-T20 | R-PDIP-T20 |
| MaximumI(ol) | 0.0078 A | 0.006 A | 0.0078 A |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 125 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -55 °C | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | INVERTED | TRUE | INVERTED |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.4 | DIP20,.3 | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | 5 V | 2/6 V | 5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 26 ns | 32 ns | 26 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | MILITARY | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible |