IC IC,VOLT COMPARATOR,SINGLE,BIPOLAR/JFET,DIP,14PIN,PLASTIC, Comparator
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | COMPARATOR |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.00025 µA |
| Maximum input offset voltage | 10000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal response time | 165 ns |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| TL311AN | TL111J | TL311AJ | TL311J | TL311AP | TL311JG | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC IC,VOLT COMPARATOR,SINGLE,BIPOLAR/JFET,DIP,14PIN,PLASTIC, Comparator | IC,VOLT COMPARATOR,SINGLE,BIPOLAR/JFET,DIP,14PIN,CERAMIC | IC,VOLT COMPARATOR,SINGLE,BIPOLAR/JFET,DIP,14PIN,CERAMIC | IC IC,VOLT COMPARATOR,SINGLE,BIPOLAR/JFET,DIP,14PIN,CERAMIC, Comparator | IC,VOLT COMPARATOR,SINGLE,BIPOLAR/JFET,DIP,8PIN,PLASTIC | IC,VOLT COMPARATOR,SINGLE,BIPOLAR/JFET,DIP,8PIN,CERAMIC |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 |
| Contacts | 14 | 14 | 14 | 14 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.00025 µA | 0.00025 µA | 0.00025 µA | 0.00025 µA | 0.00025 µA | 0.00025 µA |
| Maximum input offset voltage | 10000 µV | 3000 µV | 10000 µV | 13000 µV | 10000 µV | 13000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 | R-XDIP-T14 | R-XDIP-T14 | R-XDIP-T14 | R-PDIP-T8 | R-XDIP-T8 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Nominal response time | 165 ns | - | 165 ns | 165 ns | 165 ns | 165 ns |