TRIAC, 200 V, 8 A, TRIAC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Toshiba Semiconductor |
| package instruction | FLANGE MOUNT, R-PSFM-T3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | SENSITIVE GATE |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Critical rise rate of commutation voltage - minimum value | 4 V/us |
| Critical rise rate of minimum off-state voltage | 100 V/us |
| Maximum DC gate trigger current | 20 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 1.5 V |
| Maximum holding current | 50 mA |
| JESD-30 code | R-PSFM-T3 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum rms on-state current | 8 A |
| Maximum repetitive peak off-state leakage current | 2000 µA |
| Off-state repetitive peak voltage | 200 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger device type | TRIAC |




| SM8DZ46A | SM8GZ46A | SM8JZ46A | |
|---|---|---|---|
| Description | TRIAC, 200 V, 8 A, TRIAC | TRIAC, 400 V, 8 A, TRIAC | TRIAC, 600 V, 8 A, TRIAC |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Toshiba Semiconductor | Toshiba Semiconductor | Toshiba Semiconductor |
| package instruction | FLANGE MOUNT, R-PSFM-T3 | FLANGE MOUNT, R-PSFM-T3 | FLANGE MOUNT, R-PSFM-T3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| Other features | SENSITIVE GATE | SENSITIVE GATE | SENSITIVE GATE |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Critical rise rate of commutation voltage - minimum value | 4 V/us | 4 V/us | 4 V/us |
| Critical rise rate of minimum off-state voltage | 100 V/us | 100 V/us | 100 V/us |
| Maximum DC gate trigger current | 20 mA | 20 mA | 20 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V |
| Maximum holding current | 50 mA | 50 mA | 50 mA |
| JESD-30 code | R-PSFM-T3 | R-PSFM-T3 | R-PSFM-T3 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum rms on-state current | 8 A | 8 A | 8 A |
| Maximum repetitive peak off-state leakage current | 2000 µA | 2000 µA | 2000 µA |
| Off-state repetitive peak voltage | 200 V | 400 V | 600 V |
| surface mount | NO | NO | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Trigger device type | TRIAC | TRIAC | TRIAC |