D/A Converter, 12-Bit, 1 Func, BICMOS, PQCC20,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Maxim |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY |
| JESD-30 code | S-PQCC-J20 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum linear error (EL) | 0.024% |
| Number of digits | 12 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Encapsulate equivalent code | LDCC20,.4SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| power supply | 5/15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum stabilization time | 1 µs |
| Maximum slew rate | 3 mA |
| surface mount | YES |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
