Fast Page DRAM, 64KX16, 80ns, CMOS, PDSO40, 0.400 INCH, PLASTIC, TSOP2-44/40
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Hitachi (Renesas ) |
| Parts packaging code | TSOP2 |
| package instruction | TSOP2, TSOP40/44,.46,32 |
| Contacts | 44 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE |
| Maximum access time | 80 ns |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-PDSO-G40 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 18.41 mm |
| memory density | 1048576 bit |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM |
| memory width | 16 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 40 |
| word count | 65536 words |
| character code | 64000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 64KX16 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSOP2 |
| Encapsulate equivalent code | TSOP40/44,.46,32 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| refresh cycle | 256 |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| self refresh | NO |
| Maximum standby current | 0.001 A |
| Maximum slew rate | 0.09 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 10.16 mm |

| HM511664CTT-8 | HM511664CTT-6 | HM511664CJ-6 | HM511664CJ-8 | HM511664CTT-7 | HM511664CJ-7 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Fast Page DRAM, 64KX16, 80ns, CMOS, PDSO40, 0.400 INCH, PLASTIC, TSOP2-44/40 | Fast Page DRAM, 64KX16, 60ns, CMOS, PDSO40, 0.400 INCH, PLASTIC, TSOP2-44/40 | Fast Page DRAM, 64KX16, 60ns, CMOS, PDSO40, 0.400 INCH, PLASTIC, SOJ-40 | Fast Page DRAM, 64KX16, 80ns, CMOS, PDSO40, 0.400 INCH, PLASTIC, SOJ-40 | Fast Page DRAM, 64KX16, 70ns, CMOS, PDSO40, 0.400 INCH, PLASTIC, TSOP2-44/40 | Fast Page DRAM, 64KX16, 70ns, CMOS, PDSO40, 0.400 INCH, PLASTIC, SOJ-40 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | TSOP2 | TSOP2 | SOJ | SOJ | TSOP2 | SOJ |
| package instruction | TSOP2, TSOP40/44,.46,32 | TSOP2, TSOP40/44,.46,32 | SOJ, SOJ40,.44 | SOJ, SOJ40,.44 | TSOP2, TSOP40/44,.46,32 | SOJ, SOJ40,.44 |
| Contacts | 44 | 44 | 40 | 40 | 44 | 40 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE |
| Maximum access time | 80 ns | 60 ns | 60 ns | 80 ns | 70 ns | 70 ns |
| I/O type | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON |
| JESD-30 code | R-PDSO-G40 | R-PDSO-G40 | R-PDSO-J40 | R-PDSO-J40 | R-PDSO-G40 | R-PDSO-J40 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 18.41 mm | 18.41 mm | 25.8 mm | 25.8 mm | 18.41 mm | 25.8 mm |
| memory density | 1048576 bit | 1048576 bit | 1048576 bit | 1048576 bit | 1048576 bit | 1048576 bit |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM |
| memory width | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| word count | 65536 words | 65536 words | 65536 words | 65536 words | 65536 words | 65536 words |
| character code | 64000 | 64000 | 64000 | 64000 | 64000 | 64000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 64KX16 | 64KX16 | 64KX16 | 64KX16 | 64KX16 | 64KX16 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSOP2 | TSOP2 | SOJ | SOJ | TSOP2 | SOJ |
| Encapsulate equivalent code | TSOP40/44,.46,32 | TSOP40/44,.46,32 | SOJ40,.44 | SOJ40,.44 | TSOP40/44,.46,32 | SOJ40,.44 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | SMALL OUTLINE |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| refresh cycle | 256 | 256 | 256 | 256 | 256 | 256 |
| Maximum seat height | 1.2 mm | 1.2 mm | 3.76 mm | 3.76 mm | 1.2 mm | 3.76 mm |
| self refresh | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Maximum standby current | 0.001 A | 0.001 A | 0.001 A | 0.001 A | 0.001 A | 0.001 A |
| Maximum slew rate | 0.09 mA | 0.12 mA | 0.12 mA | 0.09 mA | 0.115 mA | 0.115 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | J BEND | J BEND | GULL WING | J BEND |
| Terminal pitch | 0.8 mm | 0.8 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 0.8 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 10.16 mm | 10.16 mm | 10.16 mm | 10.16 mm | 10.16 mm | 10.16 mm |
| Maker | Hitachi (Renesas ) | - | - | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) |