Dual Color LED Array, High Efficiency Red/high Efficiency Green, Diffused,
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknow |
| color | HIGH EFFICIENCY RED/HIGH EFFICIENCY GREEN |
| Configuration | SEPARATE, 2 ELEMENTS |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Lens type | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 8/8/2.1 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 4 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Optoelectronic device types | DUAL COLOR LED ARRAY |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 620/570/567 nm |
| shape | ROUND |
| surface mount | NO |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 60 deg |
| Base Number Matches | 1 |