Flash, 512KX8, 150ns, CDIP32, 0.600 INCH, CERDIP-32
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Atmel (Microchip) |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | 0.600 INCH, CERDIP-32 |
| Contacts | 32 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum access time | 150 ns |
| Other features | AUTOMATIC WRITE; HARDWARE & SOFTWARE DATA PROTECTION |
| startup block | BOTTOM/TOP |
| command user interface | NO |
| Data polling | YES |
| JESD-30 code | R-GDIP-T32 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 42.2 mm |
| memory density | 4194304 bit |
| Memory IC Type | FLASH |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of departments/size | 2K |
| Number of terminals | 32 |
| word count | 524288 words |
| character code | 512000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 512KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP32,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| page size | 256 words |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Programming voltage | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.72 mm |
| Department size | 256 |
| Maximum standby current | 0.0003 A |
| Maximum slew rate | 0.04 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| switch bit | YES |
| type | NOR TYPE |
| width | 15.24 mm |
| AT29C040A-15DI | AT29C040A-20DI | AT29C040A-15DC | AT29C040A-12DC | AT29C040A-12DI | AT29C040A-20DC | AT29C040A-20FI | AT29C040A-15FI | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Flash, 512KX8, 150ns, CDIP32, 0.600 INCH, CERDIP-32 | Flash, 512KX8, 200ns, CDIP32, 0.600 INCH, CERDIP-32 | Flash, 512KX8, 150ns, CDIP32, 0.600 INCH, CERDIP-32 | Flash, 512KX8, 120ns, CDIP32, 0.600 INCH, CERDIP-32 | Flash, 512KX8, 120ns, CDIP32, 0.600 INCH, CERDIP-32 | Flash, 512KX8, 200ns, CDIP32, 0.600 INCH, CERDIP-32 | Flash, 512KX8, 200ns, CDFP32, BOTTOM BRAZED, CERAMIC, FP-32 | Flash, 512KX8, 150ns, CDFP32, BOTTOM BRAZED, CERAMIC, FP-32 |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DFP | DFP |
| package instruction | 0.600 INCH, CERDIP-32 | DIP, DIP32,.6 | 0.600 INCH, CERDIP-32 | 0.600 INCH, CERDIP-32 | 0.600 INCH, CERDIP-32 | DIP, DIP32,.6 | DFP, FL32,.5 | DFP, FL32,.5 |
| Contacts | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum access time | 150 ns | 200 ns | 150 ns | 120 ns | 120 ns | 200 ns | 200 ns | 150 ns |
| Other features | AUTOMATIC WRITE; HARDWARE & SOFTWARE DATA PROTECTION | AUTOMATIC WRITE; HARDWARE & SOFTWARE DATA PROTECTION | AUTOMATIC WRITE; HARDWARE & SOFTWARE DATA PROTECTION | AUTOMATIC WRITE; HARDWARE & SOFTWARE DATA PROTECTION | AUTOMATIC WRITE; HARDWARE & SOFTWARE DATA PROTECTION | AUTOMATIC WRITE; HARDWARE & SOFTWARE DATA PROTECTION | AUTOMATIC WRITE; HARDWARE & SOFTWARE DATA PROTECTION | AUTOMATIC WRITE; HARDWARE & SOFTWARE DATA PROTECTION |
| startup block | BOTTOM/TOP | BOTTOM/TOP | BOTTOM/TOP | BOTTOM/TOP | BOTTOM/TOP | BOTTOM/TOP | BOTTOM/TOP | BOTTOM/TOP |
| command user interface | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Data polling | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| JESD-30 code | R-GDIP-T32 | R-GDIP-T32 | R-GDIP-T32 | R-GDIP-T32 | R-GDIP-T32 | R-GDIP-T32 | R-CDFP-F32 | R-CDFP-F32 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 42.2 mm | 42.2 mm | 42.2 mm | 42.2 mm | 42.2 mm | 42.2 mm | 20.85 mm | 20.85 mm |
| memory density | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit |
| Memory IC Type | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of departments/size | 2K | 2K | 2K | 2K | 2K | 2K | 2K | 2K |
| Number of terminals | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| word count | 524288 words | 524288 words | 524288 words | 524288 words | 524288 words | 524288 words | 524288 words | 524288 words |
| character code | 512000 | 512000 | 512000 | 512000 | 512000 | 512000 | 512000 | 512000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 70 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | - | - | -40 °C | - | -40 °C | -40 °C |
| organize | 512KX8 | 512KX8 | 512KX8 | 512KX8 | 512KX8 | 512KX8 | 512KX8 | 512KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DFP | DFP |
| Encapsulate equivalent code | DIP32,.6 | DIP32,.6 | DIP32,.6 | DIP32,.6 | DIP32,.6 | DIP32,.6 | FL32,.5 | FL32,.5 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | FLATPACK | FLATPACK |
| page size | 256 words | 256 words | 256 words | 256 words | 256 words | 256 words | 256 words | 256 words |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Programming voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.72 mm | 5.72 mm | 5.72 mm | 5.72 mm | 5.72 mm | 5.72 mm | 3.05 mm | 3.05 mm |
| Department size | 256 | 256 | 256 | 256 | 256 | 256 | 256 | 256 |
| Maximum standby current | 0.0003 A | 0.0003 A | 0.0001 A | 0.0001 A | 0.0003 A | 0.0001 A | 0.0003 A | 0.0003 A |
| Maximum slew rate | 0.04 mA | 0.04 mA | 0.04 mA | 0.04 mA | 0.04 mA | 0.04 mA | 0.04 mA | 0.04 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | FLAT | FLAT |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| switch bit | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| type | NOR TYPE | NOR TYPE | NOR TYPE | NOR TYPE | NOR TYPE | NOR TYPE | NOR TYPE | NOR TYPE |
| width | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 12.2 mm | 12.2 mm |
| Maker | Atmel (Microchip) | - | - | Atmel (Microchip) | Atmel (Microchip) | Atmel (Microchip) | Atmel (Microchip) | Atmel (Microchip) |