SRAM Module, 1MX8, 25ns, CMOS, CQMA52, GULLWING, SLCC-52
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | B&B Electronics Manufacturing Company |
| Parts packaging code | QMA |
| package instruction | , |
| Contacts | 52 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A991.B.2.A |
| Maximum access time | 25 ns |
| JESD-30 code | R-CQMA-G52 |
| memory density | 8388608 bit |
| Memory IC Type | SRAM MODULE |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 52 |
| word count | 1048576 words |
| character code | 1000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 1MX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Exportable | YES |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified |
| Minimum standby current | 2 V |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | QUAD |