
Rectifier Diode, 1 Element, 0.04A, 200V V(RRM), Silicon, DO-35
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | CDIL[Continental Device India Pvt. Ltd.] |
| package instruction | O-LALF-W2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1 V |
| JEDEC-95 code | DO-35 |
| JESD-30 code | O-LALF-W2 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 1 A |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum output current | 0.04 A |
| Package body material | GLASS |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| Maximum power dissipation | 0.5 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 200 V |
| Maximum reverse current | 0.025 µA |
| surface mount | NO |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |
| CT259 | CT285 | CT286 | CT282 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, 1 Element, 0.04A, 200V V(RRM), Silicon, DO-35 | Rectifier Diode, 1 Element, 0.2A, 200V V(RRM), Silicon, DO-35 | Rectifier Diode, 1 Element, 0.2A, 250V V(RRM), Silicon, DO-35 | Rectifier Diode, 1 Element, 0.2A, 40V V(RRM), Silicon, DO-35 |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | CDIL[Continental Device India Pvt. Ltd.] | CDIL[Continental Device India Pvt. Ltd.] | CDIL[Continental Device India Pvt. Ltd.] | CDIL[Continental Device India Pvt. Ltd.] |
| package instruction | O-LALF-W2 | O-LALF-W2 | O-LALF-W2 | O-LALF-W2 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1 V | 1 V | 1 V | 1 V |
| JEDEC-95 code | DO-35 | DO-35 | DO-35 | DO-35 |
| JESD-30 code | O-LALF-W2 | O-LALF-W2 | O-LALF-W2 | O-LALF-W2 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Maximum output current | 0.04 A | 0.2 A | 0.2 A | 0.2 A |
| Package body material | GLASS | GLASS | GLASS | GLASS |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM |
| Maximum power dissipation | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 200 V | 200 V | 250 V | 40 V |
| Maximum reverse current | 0.025 µA | 0.025 µA | 0.025 µA | 0.025 µA |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| Terminal form | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |
| Terminal location | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL |