Low Skew Clock Driver, FCT Series, 0 True Output(s), 8 Inverted Output(s), CMOS, PDIP20, 0.300 INCH, 2.54 MM PITCH, PLASTIC, DIP-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Pericom Semiconductor Corporation (Diodes Incorporated) |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| series | FCT |
| Input adjustment | SCHMITT TRIGGER |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 25.9 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | LOW SKEW CLOCK DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.024 A |
| Number of functions | 2 |
| Number of inverted outputs | 8 |
| Number of terminals | 20 |
| Actual output times | |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 3.3 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 5.8 ns |
| propagation delay (tpd) | 5.8 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Same Edge Skew-Max(tskwd) | 0.7 ns |
| Maximum seat height | 4.19 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |