DUAL OP-AMP, 2000 uV OFFSET-MAX, 5.7 MHz BAND WIDTH, MBCY8, TO-99, 8 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Rochester Electronics |
| Parts packaging code | TO-99 |
| package instruction | , |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.0002 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Maximum input offset voltage | 2000 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 |
| JESD-609 code | e0 |
| Humidity sensitivity level | NOT SPECIFIED |
| Negative supply voltage upper limit | -22 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | METAL |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Nominal slew rate | 18 V/us |
| Supply voltage upper limit | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 5700 kHz |





| OP215FJ | OP215FP | OP215EJ | OP215GZ | OP215FZ | OP215GS | OP215GP | OP215EZ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | DUAL OP-AMP, 2000 uV OFFSET-MAX, 5.7 MHz BAND WIDTH, MBCY8, TO-99, 8 PIN | DUAL OP-AMP, 2000uV OFFSET-MAX, 5.7MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 | DUAL OP-AMP, 1000uV OFFSET-MAX, 5.7MHz BAND WIDTH, MBCY8, TO-99, 8 PIN | DUAL OP-AMP, 6000 uV OFFSET-MAX, 5.4 MHz BAND WIDTH, CDIP8, HERMETIC SEALED, CERDIP-8 | DUAL OP-AMP, 2000uV OFFSET-MAX, 5.7MHz BAND WIDTH, CDIP8, HERMETIC SEALED, CERDIP-8 | DUAL OP-AMP, 6000uV OFFSET-MAX, 5.4MHz BAND WIDTH, PDSO8, PLASTIC, SO-8 | DUAL OP-AMP, 8000uV OFFSET-MAX, 5.4MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 | DUAL OP-AMP, 1650uV OFFSET-MAX, 5.7MHz BAND WIDTH, CDIP8, HERMETIC SEALED, CERDIP-8 |
| Maker | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics |
| Parts packaging code | TO-99 | DIP | TO-99 | DIP | DIP | SOIC | DIP | DIP |
| package instruction | , | PLASTIC, DIP-8 | , | DIP, | HERMETIC SEALED, CERDIP-8 | SOP, | DIP, | DIP, |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.0002 µA | 0.0002 µA | 0.0001 µA | 0.0003 µA | 0.0002 µA | 0.0003 µA | 0.0006 µA | 0.0003 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 100 dB | 100 dB | 100 dB | 96 dB | 100 dB | 96 dB | 94 dB | 98 dB |
| Maximum input offset voltage | 2000 µV | 2000 µV | 1000 µV | 6000 µV | 2000 µV | 6000 µV | 8000 µV | 1650 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 | R-PDIP-T8 | O-MBCY-W8 | R-GDIP-T8 | R-GDIP-T8 | R-PDSO-G8 | R-PDIP-T8 | R-GDIP-T8 |
| Negative supply voltage upper limit | -22 V | -22 V | -22 V | -18 V | -22 V | -18 V | -18 V | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 70 °C | 85 °C | 85 °C | 70 °C |
| Package body material | METAL | PLASTIC/EPOXY | METAL | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| Package shape | ROUND | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | CYLINDRICAL | IN-LINE | CYLINDRICAL | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Nominal slew rate | 18 V/us | 18 V/us | 18 V/us | 15 V/us | 18 V/us | 15 V/us | 15 V/us | 18 V/us |
| Supply voltage upper limit | 22 V | 22 V | 22 V | 18 V | 22 V | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | YES | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | WIRE | THROUGH-HOLE | WIRE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | DUAL | BOTTOM | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 5700 kHz | 5700 kHz | 5700 kHz | 5400 kHz | 5700 kHz | 5400 kHz | 5400 kHz | 5700 kHz |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | conform to | incompatible | - | incompatible | incompatible |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | - | - | e0 | e0 | - |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | TIN LEAD | TIN LEAD | - |
| encapsulated code | - | DIP | - | DIP | DIP | SOP | DIP | DIP |
| Maximum seat height | - | 5.33 mm | - | 5.08 mm | 5.08 mm | 1.75 mm | 5.33 mm | 5.08 mm |
| Terminal pitch | - | 2.54 mm | - | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| width | - | 7.62 mm | - | 7.62 mm | 7.62 mm | 3.9 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |