Board Connector, 9 Contact(s), Female, Straight, Wire Terminal, Locking, Natural Insulator, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Molex |
| Reach Compliance Code | unknown |
| body width | 0.661 inch |
| subject depth | 1 inch |
| body length | 0.819 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact arrangement | S0P9 |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | NATURAL |
| insulator material | NYLON |
| Manufacturer's serial number | 5025 |
| Mixed contacts | YES |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | CABLE |
| Number of connectors | ONE |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Termination type | WIRE |
| Total number of contacts | 9 |
| 5025-09P | FM3DZ72P2197MLF | 0015311093 | |
|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 9 Contact(s), Female, Straight, Wire Terminal, Locking, Natural Insulator, Plug | Cable Assembly, | conn plug 9pos wire-wire |
| Reach Compliance Code | unknown | compliant | compliant |
| Maker | Molex | - | Molex |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | - | RECTANGULAR POWER CONNECTOR |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 70 °C | - |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -20 °C | - |
| Is it Rohs certified? | - | conform to | conform to |