Standard SRAM, 128KX36, CMOS, PQFP100, TQFP-100
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SK Hynix |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | LQFP, |
| Contacts | 100 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A991.B.2.A |
| JESD-30 code | R-PQFP-G100 |
| length | 20 mm |
| memory density | 4718592 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 36 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 100 |
| word count | 131072 words |
| character code | 128000 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 128KX36 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Exportable | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LQFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK, LOW PROFILE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.6 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.465 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3.135 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 14 mm |
| HY67V36400TQ-6 | HY67V36400BG-8 | HY67V36400BG-6 | HY67V36400TQ-7 | HY67V36400BG-7 | HY67V36400TQ-8 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Standard SRAM, 128KX36, CMOS, PQFP100, TQFP-100 | Standard SRAM, 128KX36, CMOS, PBGA119, BGA-119 | Standard SRAM, 128KX36, CMOS, PBGA119, BGA-119 | Standard SRAM, 128KX36, CMOS, PQFP100, TQFP-100 | Standard SRAM, 128KX36, CMOS, PBGA119, BGA-119 | Standard SRAM, 128KX36, CMOS, PQFP100, TQFP-100 |
| Parts packaging code | QFP | BGA | BGA | QFP | BGA | QFP |
| package instruction | LQFP, | BGA, | BGA, | LQFP, | BGA, | LQFP, |
| Contacts | 100 | 119 | 119 | 100 | 119 | 100 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | 3A991.B.2.A | 3A991.B.2.A | 3A991.B.2.A | 3A991.B.2.A | 3A991.B.2.A | 3A991.B.2.A |
| JESD-30 code | R-PQFP-G100 | R-PBGA-B119 | R-PBGA-B119 | R-PQFP-G100 | R-PBGA-B119 | R-PQFP-G100 |
| memory density | 4718592 bit | 4718592 bit | 4718592 bit | 4718592 bit | 4718592 bit | 4718592 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM |
| memory width | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 100 | 119 | 119 | 100 | 119 | 100 |
| word count | 131072 words | 131072 words | 131072 words | 131072 words | 131072 words | 131072 words |
| character code | 128000 | 128000 | 128000 | 128000 | 128000 | 128000 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 128KX36 | 128KX36 | 128KX36 | 128KX36 | 128KX36 | 128KX36 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Exportable | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LQFP | BGA | BGA | LQFP | BGA | LQFP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK, LOW PROFILE | GRID ARRAY | GRID ARRAY | FLATPACK, LOW PROFILE | GRID ARRAY | FLATPACK, LOW PROFILE |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | BALL | BALL | GULL WING | BALL | GULL WING |
| Terminal location | QUAD | BOTTOM | BOTTOM | QUAD | BOTTOM | QUAD |
| Maker | SK Hynix | SK Hynix | - | SK Hynix | SK Hynix | SK Hynix |