IC DUAL OP-AMP, 180 uV OFFSET-MAX, 63 MHz BAND WIDTH, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14, Operational Amplifier
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Linear ( ADI ) |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.08 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.08 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 126 dB |
| frequency compensation | YES (AVCL>=5) |
| Maximum input offset voltage | 180 µV |
| JESD-30 code | R-CDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.43 mm |
| low-dissonance | YES |
| Negative supply voltage upper limit | -22 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| minimum slew rate | 10 V/us |
| Nominal slew rate | 15 V/us |
| Supply voltage upper limit | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 63000 kHz |
| Minimum voltage gain | 800000 |
| width | 7.62 mm |
| OP-237CJ | OP-227AJ | OP-227EJ | OP-227EN | OP-227GJ | OP-227GN | OP-237GJ | OP-237GN | OP-237AJ | OP-227CJ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC DUAL OP-AMP, 180 uV OFFSET-MAX, 63 MHz BAND WIDTH, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14, Operational Amplifier | IC DUAL OP-AMP, 80 uV OFFSET-MAX, 8 MHz BAND WIDTH, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14, Operational Amplifier | IC DUAL OP-AMP, 80 uV OFFSET-MAX, 8 MHz BAND WIDTH, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14, Operational Amplifier | IC DUAL OP-AMP, 80 uV OFFSET-MAX, 8 MHz BAND WIDTH, PDIP14, PLASTIC, DIP-14, Operational Amplifier | IC DUAL OP-AMP, 180 uV OFFSET-MAX, 8 MHz BAND WIDTH, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14, Operational Amplifier | IC DUAL OP-AMP, 180 uV OFFSET-MAX, 8 MHz BAND WIDTH, PDIP14, PLASTIC, DIP-14, Operational Amplifier | IC DUAL OP-AMP, 180 uV OFFSET-MAX, 63 MHz BAND WIDTH, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14, Operational Amplifier | IC DUAL OP-AMP, 180 uV OFFSET-MAX, 63 MHz BAND WIDTH, PDIP14, PLASTIC, DIP-14, Operational Amplifier | IC DUAL OP-AMP, 80 uV OFFSET-MAX, 63 MHz BAND WIDTH, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14, Operational Amplifier | IC DUAL OP-AMP, 180 uV OFFSET-MAX, 8 MHz BAND WIDTH, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14, Operational Amplifier |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 | HERMETIC SEALED, DIP-14 | HERMETIC SEALED, DIP-14 | PLASTIC, DIP-14 | HERMETIC SEALED, DIP-14 | PLASTIC, DIP-14 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 |
| Contacts | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | unknown | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.08 µA | 0.04 µA | 0.04 µA | 0.04 µA | 0.08 µA | 0.08 µA | 0.08 µA | 0.08 µA | 0.04 µA | 0.08 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.08 µA | 0.04 µA | 0.04 µA | 0.04 µA | 0.08 µA | 0.08 µA | 0.08 µA | 0.08 µA | 0.04 µA | 0.08 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 100 dB | 114 dB | 114 dB | 114 dB | 100 dB | 100 dB | 100 dB | 100 dB | 114 dB | 100 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 126 dB | 126 dB | 126 dB | 126 dB | 126 dB | 126 dB | 126 dB | 126 dB | 126 dB | 126 dB |
| frequency compensation | YES (AVCL>=5) | YES | YES | YES | YES | YES | YES (AVCL>=5) | YES (AVCL>=5) | YES (AVCL>=5) | YES |
| Maximum input offset voltage | 180 µV | 80 µV | 80 µV | 80 µV | 180 µV | 180 µV | 180 µV | 180 µV | 80 µV | 180 µV |
| JESD-30 code | R-CDIP-T14 | R-CDIP-T14 | R-CDIP-T14 | R-PDIP-T14 | R-CDIP-T14 | R-PDIP-T14 | R-CDIP-T14 | R-PDIP-T14 | R-CDIP-T14 | R-CDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| low-dissonance | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Negative supply voltage upper limit | -22 V | -22 V | -22 V | -22 V | -22 V | -22 V | -22 V | -22 V | -22 V | -22 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 3.937 mm | 5.08 mm | 3.937 mm | 5.08 mm | 3.937 mm | 5.08 mm | 5.08 mm |
| minimum slew rate | 10 V/us | 1.7 V/us | 1.7 V/us | 1.7 V/us | 1.7 V/us | 1.7 V/us | 10 V/us | 10 V/us | 10 V/us | 1.7 V/us |
| Nominal slew rate | 15 V/us | 2.8 V/us | 2.8 V/us | 2.8 V/us | 2.8 V/us | 2.8 V/us | 15 V/us | 15 V/us | 15 V/us | 2.8 V/us |
| Supply voltage upper limit | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 63000 kHz | 8000 kHz | 8000 kHz | 8000 kHz | 8000 kHz | 8000 kHz | 63000 kHz | 63000 kHz | 63000 kHz | 8000 kHz |
| Minimum voltage gain | 800000 | 1000000 | 1000000 | 1000000 | 800000 | 800000 | 800000 | 800000 | 1000000 | 800000 |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| length | 19.43 mm | 19.43 mm | 19.43 mm | - | 19.43 mm | - | 19.43 mm | - | 19.43 mm | 19.43 mm |