Operational Amplifier, 2 Func, 9000uV Offset-Max, BIPolar, CDIP14, CERAMIC, DIP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Exar |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.02 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.0002 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 86 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 9000 µV |
| JESD-30 code | R-CDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | NO |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal slew rate | 13 V/us |
| Maximum slew rate | 5.6 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 3000 kHz |
| Minimum voltage gain | 25000 |



