Mil-Std-1553 Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, CDFP70, 48.30 X 25.40 MM, 3.81 MM HEIGHT, FP-70
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Data Device Corporation |
| Parts packaging code | DFP |
| package instruction | DFP, FL70,1.0 |
| Contacts | 70 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Address bus width | 16 |
| boundary scan | NO |
| maximum clock frequency | 16 MHz |
| letter of agreement | MIL STD 1553A; MIL STD 1553B |
| Data encoding/decoding methods | BIPH-LEVEL(MANCHESTER) |
| Maximum data transfer rate | 0.125 MBps |
| External data bus width | 16 |
| JESD-30 code | R-CDFP-F70 |
| JESD-609 code | e0 |
| low power mode | NO |
| Number of serial I/Os | 2 |
| Number of terminals | 70 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DFP |
| Encapsulate equivalent code | FL70,1.0 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5,-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-PRF-38534 |
| Maximum seat height | 3.81 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, MIL-STD-1553 |
