LINE TRANSCEIVER, PDSO8, PLASTIC, SOP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Rochester Electronics |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | PLASTIC, SOP-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 1 |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-422; EIA-485; TIA-485 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 4.9 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 235 |
| Certification status | COMMERCIAL |
| Maximum receive delay | 320 ns |
| Number of receiver bits | 1 |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| maximum transmission delay | 65 ns |
| width | 3.9 mm |


| DS485TM | DS485M | DS485TN/NOPB | |
|---|---|---|---|
| Description | LINE TRANSCEIVER, PDSO8, PLASTIC, SOP-8 | LINE TRANSCEIVER, PDSO8, PLASTIC, SOP-8 | LINE TRANSCEIVER, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Lead free |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | conform to |
| Maker | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | DIP |
| package instruction | PLASTIC, SOP-8 | PLASTIC, SOP-8 | PLASTIC, DIP-8 |
| Contacts | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| Differential output | YES | YES | YES |
| Number of drives | 1 | 1 | 1 |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-422; EIA-485; TIA-485 | EIA-422; EIA-485; TIA-485 | EIA-422; EIA-485; TIA-485 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e3 |
| length | 4.9 mm | 4.9 mm | 9.817 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | 1 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 70 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | - | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 235 | 235 | 260 |
| Certification status | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Maximum receive delay | 320 ns | 320 ns | 320 ns |
| Number of receiver bits | 1 | 1 | 1 |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 1.75 mm | 5.08 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | NO |
| Temperature level | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 | 30 | 40 |
| maximum transmission delay | 65 ns | 65 ns | 65 ns |
| width | 3.9 mm | 3.9 mm | 7.62 mm |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| DS485MX/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | Low-Power RS-485/RS-422 Multipoint Transceiver 8-SOIC 0 to 70 |
| DS485M | Texas Instruments(德州仪器) | Low-Power RS-485/RS-422 Multipoint Transceiver 8-SOIC 0 to 70 |
| DS485MX | Texas Instruments(德州仪器) | RS-422/RS-485 Interface IC Low-Power RS-485/RS-422 Multipoint Transceiver 8-SOIC -40 to 85 |
| DS485TMX | Texas Instruments(德州仪器) | RS-422/RS-485 Interface IC LOW-PWR RS-485/RS- 422 MULTIPOINT XCVR |
| DS485M/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC LINE TRANSCEIVER, PDSO8, PLASTIC, SOP-8, Line Driver or Receiver |
| DS485TM/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC LINE TRANSCEIVER, PDSO8, PLASTIC, SOP-8, Line Driver or Receiver |
| DS485TMX/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC LINE TRANSCEIVER, PDSO8, SOIC-8, Line Driver or Receiver |
| ADM485AN | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDIP8, MO-095AA, PLASTIC, DIP-8 |
| MAX3087CSA | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDSO8, SOP-8 |
| MAX3083ECSD | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDSO14, SO-14 |
| MAX3086CSD | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDSO14, SOP-14 |
| MAX3083EESD | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDSO14, SO-14 |
| ADM485JNZ | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDIP8, MO-095AA, PLASTIC, DIP-8 |
| MAX3087ECSA | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDSO8, SO-8 |
| ADM485JN | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDIP8, MO-095AA, PLASTIC, DIP-8 |
| MAX3292CSD | Maxim(美信半导体) | RS-422/RS-485 Interface IC RS-485/RS-422 Transceivers with Preemphasis for High-Speed, Long-Distance Communication |