RECTANGULAR, TIMER, PDIP14, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | RECTANGULAR |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.18 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 4.5/40 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 4.5 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 40 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| LM322N | LM122H | LM3905N | |
|---|---|---|---|
| Description | RECTANGULAR, TIMER, PDIP14, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-14 | RECTANGULAR, TIMER, MBCY10, METAL CAN, TO-5, 10 PIN | RECTANGULAR, TIMER, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-8 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 | TO-5, CAN10,.23 | DIP, DIP8,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 | O-MBCY-W10 | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 14 | 10 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | METAL | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | TO-5 | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 | CAN10,.23 | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | CYLINDRICAL | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 4.5 mA | 4 mA | 4.5 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 40 V | 40 V | 40 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| surface mount | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | WIRE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | BOTTOM | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| length | 19.18 mm | - | 9.817 mm |
| power supply | 4.5/40 V | 4.5/40 V | - |
| Maximum seat height | 5.08 mm | - | 5.08 mm |
| Terminal pitch | 2.54 mm | - | 2.54 mm |
| width | 7.62 mm | - | 7.62 mm |