DUAL OP-AMP, 400 uV OFFSET-MAX, 0.035 MHz BAND WIDTH, PDIP8
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum supply/operating voltage | 36 V |
| Maximum operating temperature | 85 Cel |
| Minimum operating temperature | -40 Cel |
| Rated supply voltage | 5 V |
| Rated bandwidth | 0.0350 kHz |
| Rated rotation rate | 0.0100 V/us |
| Maximum input offset voltage | 400 mV |
| Processing package description | green, plastic, DIP-8 |
| Lead-free | Yes |
| EU RoHS regulations | Yes |
| China RoHS regulations | Yes |
| state | ACTIVE |
| packaging shape | Rectangle |
| Package Size | IN-line |
| Terminal form | THROUGH-hole |
| Terminal spacing | 2.54 mm |
| terminal coating | Nickel Palladium |
| Terminal location | pair |
| Packaging Materials | Plastic/Epoxy |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Amplifier type | Operational Amplifier |
| Rated common mode rejection ratio | 106 dB |
| Maximum input bias current IIB | -0.0250 uA |