Switching Controller, Current-mode, 1A, 1000kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO16, 0.150 INCH, SO-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | CHERRY |
| package instruction | SOP, SOP16,.25 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 20 V |
| Minimum input voltage | 8.2 V |
| Nominal input voltage | 14 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | SINGLE |
| Maximum switching frequency | 1000 kHz |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |

| CS51024D16 | CS51022DR16 | M5299-02000Q-700BS | CS51021D16 | CS51022D16 | CS51024DR16 | CS51023DR16 | 6038724 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Switching Controller, Current-mode, 1A, 1000kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO16, 0.150 INCH, SO-16 | Switching Controller, Current-mode, 1A, 1000kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO16, 0.150 INCH, SO-16 | Pressure Sensor | Switching Controller, Current-mode, 1A, 1000kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO16, 0.150 INCH, SO-16 | Switching Controller, Current-mode, 1A, 1000kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO16, 0.150 INCH, SO-16 | Switching Controller, Current-mode, 1A, 1000kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO16, 0.150 INCH, SO-16 | Switching Controller, Current-mode, 1A, 1000kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO16, 0.150 INCH, SO-16 | PRESSURE SENSORS |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | conform to | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | - |
| Maker | CHERRY | CHERRY | - | CHERRY | CHERRY | - | CHERRY | - |
| package instruction | SOP, SOP16,.25 | SOP, SOP16,.25 | - | SOP, SOP16,.25 | SOP, SOP16,.25 | SOP, SOP16,.25 | SOP, SOP16,.25 | - |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | - |