ALS SERIES, HEX 2-INPUT NOR GATE, CDIP20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | ALS |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 |
| length | 24.195 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | NOR GATE |
| Number of functions | 6 |
| Number of entries | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Maximum supply current (ICC) | 14 mA |
| propagation delay (tpd) | 9 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| SN54ALS805J-00 | SN54ALS805FH-00 | SN74ALS805N-10 | SN54AS805AJ-00 | SN74ALS805FN-00 | SN74AS805AFN-00 | SN74AS805AN-10 | SN54AS805AFH-00 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | ALS SERIES, HEX 2-INPUT NOR GATE, CDIP20 | ALS SERIES, HEX 2-INPUT NOR GATE, CQCC20 | ALS SERIES, HEX 2-INPUT NOR GATE, PDIP20 | AS SERIES, HEX 2-INPUT NOR GATE, CDIP20 | ALS SERIES, HEX 2-INPUT NOR GATE, PQCC20 | AS SERIES, HEX 2-INPUT NOR GATE, PQCC20 | AS SERIES, HEX 2-INPUT NOR GATE, PDIP20 | AS SERIES, HEX 2-INPUT NOR GATE, CQCC20 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, | QCCN, | DIP, | DIP, | QCCJ, | QCCJ, | DIP, | QCCN, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | ALS | ALS | ALS | AS | ALS | AS | AS | AS |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 | S-CQCC-N20 | R-PDIP-T20 | R-GDIP-T20 | S-PQCC-J20 | S-PQCC-J20 | R-PDIP-T20 | S-CQCC-N20 |
| length | 24.195 mm | 8.89 mm | 24.325 mm | 24.195 mm | 8.9662 mm | 8.9662 mm | 24.325 mm | 8.89 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | NOR GATE | NOR GATE | NOR GATE | NOR GATE | NOR GATE | NOR GATE | NOR GATE | NOR GATE |
| Number of functions | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Number of entries | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP | QCCN | DIP | DIP | QCCJ | QCCJ | DIP | QCCN |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | IN-LINE | CHIP CARRIER |
| Maximum supply current (ICC) | 14 mA | 14 mA | 14 mA | 32 mA | 14 mA | 32 mA | 32 mA | 32 mA |
| propagation delay (tpd) | 9 ns | 9 ns | 7 ns | 4.5 ns | 7 ns | 4 ns | 4 ns | 4.5 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 2.54 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 4.57 mm | 4.57 mm | 5.08 mm | 2.54 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | NO | NO | YES | YES | NO | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | J BEND | J BEND | THROUGH-HOLE | NO LEAD |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | QUAD | QUAD | DUAL | QUAD |
| width | 7.62 mm | 8.89 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 8.9662 mm | 8.9662 mm | 7.62 mm | 8.89 mm |