512KX36 FAST PAGE DRAM MODULE, 100ns, SMA72, SIP-72
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | MODULE |
| package instruction | SIMM, SSIM72 |
| Contacts | 72 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE |
| Maximum access time | 100 ns |
| Other features | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH |
| Spare memory width | 18 |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-XSMA-N72 |
| memory density | 18874368 bit |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM MODULE |
| memory width | 36 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 72 |
| word count | 524288 words |
| character code | 512000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 512KX36 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | SIMM |
| Encapsulate equivalent code | SSIM72 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| refresh cycle | 512 |
| Maximum seat height | 25.4 mm |
| Maximum standby current | 0.018 A |
| Maximum slew rate | 0.585 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| TM512LBK36B-10 | TM256KBK36B-10 | TM512LBK36B-80 | TM256KBK36B-70 | TM512LBK36B-70 | TM256KBK36B-80 | TM256KBK36B-6 | TM512LBK36B-6 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 512KX36 FAST PAGE DRAM MODULE, 100ns, SMA72, SIP-72 | 256KX36 FAST PAGE DRAM MODULE, 100ns, SMA72, SIP-72 | 512KX36 FAST PAGE DRAM MODULE, 80ns, SMA72, SIP-72 | 256KX36 FAST PAGE DRAM MODULE, 70ns, SMA72, SIP-72 | 512KX36 FAST PAGE DRAM MODULE, 70ns, SMA72, SIP-72 | 256KX36 FAST PAGE DRAM MODULE, 80ns, SMA72, SIP-72 | 256KX36 FAST PAGE DRAM MODULE, 60ns, SMA72, SIP-72 | 512KX36 FAST PAGE DRAM MODULE, 60ns, SMA72, SIP-72 |
| Parts packaging code | MODULE | MODULE | MODULE | MODULE | MODULE | MODULE | MODULE | MODULE |
| package instruction | SIMM, SSIM72 | SIMM, SSIM72 | SIMM, SSIM72 | SIP-72 | SIMM, SSIM72 | SIMM, SSIM72 | SIMM, SSIM72 | SIMM, SSIM72 |
| Contacts | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE |
| Maximum access time | 100 ns | 100 ns | 80 ns | 70 ns | 70 ns | 80 ns | 60 ns | 60 ns |
| Other features | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH |
| Spare memory width | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 |
| I/O type | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON |
| JESD-30 code | R-XSMA-N72 | R-XSMA-N72 | R-XSMA-N72 | R-XSMA-N72 | R-XSMA-N72 | R-XSMA-N72 | R-XSMA-N72 | R-XSMA-N72 |
| memory density | 18874368 bit | 9437184 bit | 18874368 bit | 9437184 bit | 18874368 bit | 9437184 bit | 9437184 bi | 18874368 bi |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM MODULE | FAST PAGE DRAM MODULE | FAST PAGE DRAM MODULE | FAST PAGE DRAM MODULE | FAST PAGE DRAM MODULE | FAST PAGE DRAM MODULE | FAST PAGE DRAM MODULE | FAST PAGE DRAM MODULE |
| memory width | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 |
| word count | 524288 words | 262144 words | 524288 words | 262144 words | 524288 words | 262144 words | 262144 words | 524288 words |
| character code | 512000 | 256000 | 512000 | 256000 | 512000 | 256000 | 256000 | 512000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 512KX36 | 256KX36 | 512KX36 | 256KX36 | 512KX36 | 256KX36 | 256KX36 | 512KX36 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | SIMM | SIMM | SIMM | SIMM | SIMM | SIMM | SIMM | SIMM |
| Encapsulate equivalent code | SSIM72 | SSIM72 | SSIM72 | SSIM72 | SSIM72 | SSIM72 | SSIM72 | SSIM72 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| refresh cycle | 512 | 512 | 512 | 512 | 512 | 512 | 512 | 512 |
| Maximum seat height | 25.4 mm | 25.4 mm | 25.4 mm | 25.4 mm | 25.4 mm | 25.4 mm | 25.4 mm | 25.4 mm |
| Maximum standby current | 0.018 A | 0.018 A | 0.018 A | 0.018 A | 0.018 A | 0.018 A | 0.018 A | 0.018 A |
| Maximum slew rate | 0.585 mA | 0.585 mA | 0.675 mA | 0.72 mA | 0.72 mA | 0.675 mA | 0.855 mA | 0.855 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maker | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |