Waveform Generation, BIPolar, MBCY8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) |
| package instruction | , CAN8,.2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | WAVEFORM GENERATION |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 |
| JESD-609 code | e0 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -6 V |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | METAL |
| Encapsulate equivalent code | CAN8,.2 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| power supply | +-6 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 6 V |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| NE566T | SE566F/883B | SE566F/883C | NE566DSIIA | NE566DSIIB | SE566NSIIB | SE566NSIIA | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Waveform Generation, BIPolar, MBCY8 | Waveform Generation, BIPolar, CDIP14 | Waveform Generation, BIPolar, CDIP14 | Waveform Generation, BIPolar, PDSO8 | Waveform Generation, BIPolar, PDSO8 | Waveform Generation, BIPolar, PDIP8 | Waveform Generation, BIPolar, PDIP8 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | , CAN8,.2 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | SOP, SOP8,.25 | SOP, SOP8,.25 | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | WAVEFORM GENERATION | WAVEFORM GENERATION | WAVEFORM GENERATION | WAVEFORM GENERATION | WAVEFORM GENERATION | WAVEFORM GENERATION | WAVEFORM GENERATION |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 | R-XDIP-T14 | R-XDIP-T14 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -6 V | -6 V | -6 V | -6 V | -6 V | -6 V | -6 V |
| Number of terminals | 8 | 14 | 14 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | - | -55 °C | -55 °C | - | - | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | METAL | CERAMIC | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | CAN8,.2 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | SOP8,.25 | SOP8,.25 | DIP8,.3 | DIP8,.3 |
| Package shape | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | CYLINDRICAL | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | +-6 V | +-6 V | +-6 V | +-6 V | +-6 V | +-6 V | +-6 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | - | Not Qualified |
| encapsulated code | - | DIP | DIP | SOP | SOP | DIP | DIP |
| surface mount | - | NO | NO | YES | YES | NO | NO |
| Terminal pitch | - | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |