
RF MCX Connector, 1 Contact(s), Male, Board Mount, Solder Terminal, Locking, Plug, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | HUBER+SUHNER |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | STANDARD: IEC 60169-36 |
| body width | 0.24 inch |
| subject depth | 0.165 inch |
| body length | 0.24 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF MCX CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD OVER NICKEL |
| Contact completed and terminated | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| Contact style | COAX |
| Coupling type | SNAP |
| DIN compliance | NO |
| Durability | 500 Cycles |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | 24.9088 N |
| insulator material | PERFLUOROALKOXY/POLYTETRAFLUORO ETHYLENE |
| JESD-609 code | e4 |
| MIL compliance | NO |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating frequency | 6 GHz |
| Maximum operating temperature | 155 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | NO |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | GOLD OVER NICKEL |
| Shell material | BRASS |
| Terminal length | 0.204 inch |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 1 |
| Evacuation force-minimum value | 8.0064 N |

| 81_MCX-50-0-6/111_NE | 81_MCX-50-0-6/111_NH | |
|---|---|---|
| Description | RF MCX Connector, 1 Contact(s), Male, Board Mount, Solder Terminal, Locking, Plug, ROHS COMPLIANT | RF MCX Connector, 1 Contact(s), Male, Board Mount, Solder Terminal, Locking, Plug, ROHS COMPLIANT |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to |
| Maker | HUBER+SUHNER | HUBER+SUHNER |
| package instruction | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Other features | STANDARD: IEC 60169-36 | STANDARD: IEC 60169-36 |
| body width | 0.24 inch | 0.24 inch |
| subject depth | 0.165 inch | 0.165 inch |
| body length | 0.24 inch | 0.24 inch |
| Body/casing type | PLUG | PLUG |
| Characteristic impedance | 50 Ω | 50 Ω |
| Connector type | RF MCX CONNECTOR | RF MCX CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL |
| Contact completed and terminated | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
| Contact point gender | MALE | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Contact style | COAX | COAX |
| Coupling type | SNAP | SNAP |
| DIN compliance | NO | NO |
| Durability | 500 Cycles | 500 Cycles |
| Filter function | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO |
| maximum insertion force | 24.9088 N | 24.9088 N |
| insulator material | PERFLUOROALKOXY/POLYTETRAFLUORO ETHYLENE | PERFLUOROALKOXY/POLYTETRAFLUORO ETHYLENE |
| JESD-609 code | e4 | e4 |
| MIL compliance | NO | NO |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD |
| Number of ports | 1 | 1 |
| Maximum operating frequency | 6 GHz | 6 GHz |
| Maximum operating temperature | 155 °C | 155 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | NO | NO |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Shell surface | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL |
| Shell material | BRASS | BRASS |
| Terminal length | 0.204 inch | 0.204 inch |
| Termination type | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 1 | 1 |
| Evacuation force-minimum value | 8.0064 N | 8.0064 N |