
32-BIT, FLASH, 80MHz, MICROCONTROLLER, PQFP64, 1.40 MM HEIGHT, GREEN, MS-026BCD, LQFP-64
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | LFQFP, |
| Contacts | 64 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | 3A001.A.3 |
| Samacsys Description | Microcontroller |
| Has ADC | YES |
| Address bus width | |
| bit size | 32 |
| maximum clock frequency | 50 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | YES |
| External data bus width | |
| JESD-30 code | S-PQFP-G64 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 10 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of I/O lines | 33 |
| Number of terminals | 64 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PWM channel | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LFQFP |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| ROM programmability | FLASH |
| Maximum seat height | 1.6 mm |
| speed | 80 MHz |
| Maximum supply voltage | 1.32 V |
| Minimum supply voltage | 1.08 V |
| Nominal supply voltage | 1.2 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 10 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |