ACT SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, CDFP14
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Renesas Electronics Corporation |
| Parts packaging code | DFP |
| package instruction | DFP, |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | RADIATION HARD CMOS/SILICON ON SAPPHIRE (SOS) TECHONOLOGY |
| series | ACT |
| JESD-30 code | R-CDFP-F14 |
| length | 9.525 mm |
| Logic integrated circuit type | INVERTER |
| Number of functions | 6 |
| Number of entries | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| propagation delay (tpd) | 14 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.92 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 6.285 mm |
| ACTS04KMSR | ACTS04DMSR | ACTS04KMSH | ACTS04DMSH | |
|---|---|---|---|---|
| Description | ACT SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, CDFP14 | ACT SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, CDIP14, METAL SEALED, CERAMIC, DIP-14 | ACTS04KMSH | ACTS04DMSH |
| Maker | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |