
General Purpose Inductor, 15uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0805,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Taiyo Yuden |
| package instruction | 0805 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| uppercase and lowercase codes | 0805 |
| structure | Chip |
| core material | FERRITE |
| DC Resistance | 1.15 Ω |
| Nominal inductance(L) | 15 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package height | 1.25 mm |
| Package length | 2 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 1.25 mm |
| method of packing | TR |
| Maximum rated current | 0.015 A |
| series | LK 2125 (0805) |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES |
| special characteristics | MULTILAYER |
| surface mount | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Tolerance | 10% |