DC-DC Unregulated Power Supply Module, 1 Output, Hybrid, SMD-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Pulse Electronics |
| package instruction | SMD-16 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DC-DC UNREGULATED POWER SUPPLY MODULE |
| Efficiency (main output) | 68% |
| high | 5.84 mm |
| Maximum input voltage | 5.25 V |
| Minimum input voltage | 4.75 V |
| Nominal input voltage | 5 V |
| JESD-30 code | R-PDMA-G16 |
| length | 25.4 mm |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Maximum output current | 0.2 A |
| Maximum output voltage | -9.45 V |
| Minimum output voltage | -8.55 V |
| Nominal output voltage | -9 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | GWDIP16,.5 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Certification status | Not Qualified |
| Ripple voltage (main output) | 0.03535 Vrms |
| Maximum seat height | 5.97 mm |
| surface mount | YES |
| technology | HYBRID |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum total power output | 1.8 W |
| Fine-tuning/adjustable output | NO |
| width | 10.03 mm |

