0.2 A, SILICON, SIGNAL DIODE
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | R-PDIP-W2 |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 20 V |
| JESD-30 code | R-PDIP-W2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Maximum output current | 0.2 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 8000 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.5 µs |
| surface mount | NO |
| technology | AVALANCHE |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |