
Varistor, 18V, 0.1J, Surface Mount, CHIP
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Littelfuse |
| package instruction | CHIP |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | FOUR ARRAY |
| Circuit maximum DC voltage | 18 V |
| Maximum energy absorption capacity | 0.1 J |
| JESD-609 code | e4 |
| Manufacturer's serial number | MLN |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| method of packing | TR, 7 INCH |
| Rated temperature | 150 °C |
| Resistor type | VARISTOR |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Silver/Palladium/Platinum (Ag/Pd/Pt) |
| Terminal location | DUAL IN-LINE |
| Terminal shape | WRAPAROUND |