DRAM Card, 2MX32, 60ns, CMOS
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Micron Technology |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE |
| Maximum access time | 60 ns |
| Other features | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH |
| Spare memory width | 16 |
| JESD-30 code | X-XXMA-X88 |
| memory density | 67108864 bit |
| Memory IC Type | DRAM CARD |
| memory width | 32 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 88 |
| word count | 2097152 words |
| character code | 2000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 55 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 2MX32 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Certification status | Not Qualified |
| refresh cycle | 1024 |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UNSPECIFIED |
| MT8D88C232H-6 | MT8D88C232H-6S | MT8D88C132H-6S | MT8D88C132H-7S | MT8D88C132H-6 | MT8D88C132H-7 | MT8D88C232H-7 | MT8D88C232H-7S | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | DRAM Card, 2MX32, 60ns, CMOS | DRAM Card, 2MX32, 60ns, CMOS | DRAM Card, 1MX32, 60ns, CMOS | DRAM Card, 1MX32, 70ns, CMOS | DRAM Card, 1MX32, 60ns, CMOS | DRAM Card, 1MX32, 70ns, CMOS | DRAM Card, 2MX32, 70ns, CMOS | DRAM Card, 2MX32, 70ns, CMOS |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | not_compliant | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE |
| Maximum access time | 60 ns | 60 ns | 60 ns | 70 ns | 60 ns | 70 ns | 70 ns | 70 ns |
| Other features | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN/SELF REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN/SELF REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN/SELF REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN/SELF REFRESH |
| Spare memory width | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| JESD-30 code | X-XXMA-X88 | X-XXMA-X88 | X-XXMA-X88 | X-XXMA-X88 | X-XXMA-X88 | X-XXMA-X88 | X-XXMA-X88 | X-XXMA-X88 |
| memory density | 67108864 bit | 67108864 bit | 33554432 bit | 33554432 bit | 33554432 bit | 33554432 bit | 67108864 bit | 67108864 bit |
| Memory IC Type | DRAM CARD | DRAM CARD | DRAM CARD | DRAM CARD | DRAM CARD | DRAM CARD | DRAM CARD | DRAM CARD |
| memory width | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 |
| word count | 2097152 words | 2097152 words | 1048576 words | 1048576 words | 1048576 words | 1048576 words | 2097152 words | 2097152 words |
| character code | 2000000 | 2000000 | 1000000 | 1000000 | 1000000 | 1000000 | 2000000 | 2000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 55 °C | 55 °C | 55 °C | 55 °C | 55 °C | 55 °C | 55 °C | 55 °C |
| organize | 2MX32 | 2MX32 | 1MX32 | 1MX32 | 1MX32 | 1MX32 | 2MX32 | 2MX32 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Package shape | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| refresh cycle | 1024 | 1024 | 1024 | 1024 | 1024 | 1024 | 1024 | 1024 |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Maker | Micron Technology | Micron Technology | - | Micron Technology | Micron Technology | Micron Technology | Micron Technology | Micron Technology |
| self refresh | - | YES | YES | YES | NO | NO | - | YES |